Przyprawy, warzywa suszone

Mieszanki przyprawoweMieszanki przyprawowe

Zróżnicowane mieszanki lokalnych oraz egzotycznych przypraw i ziół, nadające potrawom pożądanego smaku i aromatu. Skomponowane z takich składników, jak sól, pieprz, czosnek, papryka, curry, goździki, cynamon, anyż, kardamon, rozmaryn, bazylia, mięta – i wiele innych. Każda mieszanka powstaje z myślą o innym rodzaju potraw, np. o daniach z drobiu, rybach, kuchni orientalnej, zupach, sosach, sałatkach etc. Miksy przypraw są stosowane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i na szeroką skalę w przemyśle spożywczym.


PaprykiPapryki

Pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej owoce różnych gatunków pieprzowca. Proszek powstały w wyniku zmielenia suszonej papryki jest stosowany jako przyprawa kuchenna. Różne rodzaje papryki cechują się odmiennym stopniem ostrości, o którym decyduje zawartość alkaloidu zwanego kapsaicyną. Najpopularniejsza w Polsce jest bogata w karoten i witaminy papryka czerwona, lecz kucharze korzystają również z wytwarzanego z papryki pieprzu cayenne czy papryki chili.


PieprzePieprze

Pieprz to nazwa rodziny roślin złożonej z kilkuset zróżnicowanych gatunków. W sztuce kulinarnej określa ona przyprawę wytwarzaną z wysuszonych, a niekiedy również zmielonych nasion, cechujących się wyrazistym zapachem i pikantnym smakiem. Najpopularniejszy rodzaj pieprzu – pieprz czarny – wywodzi się z Indii i jest obecnie stosowany w kuchniach całego świata. Poza nim popularne są również: pieprz zielony, biały, cayenne, ziołowy czy seczuański. Co ciekawe, niektóre rodzaje kuchennego pieprzu są pieprzem tylko z nazwy, bowiem nie są wytwarzane z nasion roślin pieprzowatych.


Przyprawy korzenne i cukierniczePrzyprawy korzenne i cukiernicze

Anyż, cynamon, goździki, imbir, kardamon oraz inne składniki nadające potrawom wyrazistego, charakterystycznego smaku. Przyprawy stosowane przy wypieku ciast i ciastek, a także podczas przyrządzania niektórych rodzajów deserów i napojów. Wśród dostępnych produktów znajdują się zarówno przyprawy europejskie, jak i amerykańskie oraz orientalne; o smaku słodkim, gorzkawym czy pikantnym.


Susze warzywne

Susze warzywneSuszone, a niekiedy drobno posiekane lub dodatkowo obrobione (np. prażone) warzywa, takie jak cebula, koper, pietruszka, pomidory. Doskonały dodatek do zup, sosów i innych potraw, nadający im smaku i aromatu charakterystycznego dla danego warzywa. Suszone warzywa są nie tylko łatwe w użyciu, lecz mogą być również przechowywane przez długi czas. Ułatwiają gotowanie i skutecznie zastępują świeże składniki poza sezonem ich występowania.


Zioła suszoneZioła suszone

Suszone i drobno posiekane zioła, takie jak bazylia, tymianek, rozmaryn, mięta, majeranek, koper czy oregano, to popularne przyprawy kuchenne, nadające potrawom zróżnicowanego smaku i aromatu. Wybrane zioła są charakterystyczne dla kuchni określonych regionów świata. Oregano stosuje się w potrawach włoskich, francuskich i niemieckich, z bazylii korzystają Włosi i Grecy, zaś tymianek od wieków wykorzystują Francuzi i mieszkańcy krajów arabskich.

TOP